گیاه اسپاتی فیلوم (Peace lily) از گیاهان آپارتمانی مناسب و زیبا بوده که دارای گلهای کوچک بسیار زیبا و سفید رنگ است. این گیاه همیشه سبز دارای قدی کوتاه بوده که تا ارتفاع 30 سانتی متر میرسد و به دلیل خاصیت تصفیه کننده و پاکسازی هوا و مقاوم بودن به نور همانند گیاه سانسوریا از گیاهان مناسب برای محیط کار، ادارات، بانکها و … است. همچنین، گفته می شود که این گیاه با حذف اسپورهای کپَک (قارچی) موجود در هوا، بهترین انتخاب برای حمام‌ها، آشپزخانه و رختشوخانه‌ها می باشد.

آشنایی با گیاه اسپاتی فلیوم

مشخصات ظاهری گیاه اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم گیاهی چند ساله، همیشه سبز و تقریبا بدون ساقه با ریزوم‌های زیرزمینی می باشند که برگهای نیزه ای شکل یا بیضی شکل به رنگ سبز تیره روی ساقه برگی از ریزوم ها خارج می شود.

این گیاه به دلیل داشتن برگهای براق و گلهای معطر در میان علاقه مندان به پرورش گل و گیاه بسیار پر طرفدار بوده،
برگهایش به طول ۱۵ سانتی متر و پهنای ۸ سانتی متری دارای رگبرگهای برجسته می باشد که روی پایک های ۱۵ سانتی متری که از پایه گیاه خارج می شوند، قرار دارد و گل اسپاتی فیلوم را به گلی جذاب، حتی زمانیکه گیاه گل ندارد، تبدیل میکند.
گلهای گیاه غالبا در فصل بهار و اواخر تابستان به گل می نشیند. جالب است بدانید عموما گلهای معطر گیاه، رنگ اصلی خود را فقط حدود یک هفته نگه می دارند و سپس از رنگ سفید به تدریج به سبز روشن تغییر رنگ می دهند و به مدت ۶-۵ هفته جذاب باقی می ماند؛ سپس جذابیت خود را از دست می دهند که بهتر است حذف شوند.
شرایط محیطی گیاه اسپاتی فیلوم
آبیاری:نیاز آبی گل اسپاتی فیلوم تقریباً بالا است و لازم است در حد فاصل دو آبیاری، خاک همچنان مرطوب و نم‌دار باشد. اغلب آبیاری هفته ای دو مرتبه برای گلدان اسپاتی فیلوم کافی است.
نور:گل اسپاتی فیلوم برای رشد و ادامه زندگی به نور متوسط و کافی نیاز دارد. در نور کامل و شدید برگهای گیاه قهوه ای می شوند. لازم به توضیح است، اسپاتی فیلوم نور پایین را تحمل می کند اما به احتمال زیاد گلدهی آن ضعیف شود.
دما: دمای معمولی اتاق (۲۴-۱۸ درجه سانتی گراد) برای گیاه اسپاتی فیلوم، مناسب می باشد. اسپاتی فیلوم به دلیل اینکه بومی مناطق گرمسیری است، به سرما حساس بوده در زمسان رشد ان بسیار کند میگردد. دما زیر 10 درجه سانتی گرداد برای یاه مضر است.
رطوبت: انجام روزانه عمل مه پاشی برای گیاه بسیار مفید بوده، رطوبت نسبی ۴۰% یا بالاتر هوا مناسب می باشد.
خاک: خاک گلدان باید خاکی سبک با زهکشی عالی و غنی از مواد غذایی و همچنینPH کمی اسیدی باشد بهترین خاک مخلوطی از پیت،ماسه و خاکبرگ پوسیده و خاک باغچه است.
کوددهی: کود مایع استاندارد مخصوص گیاهان زینتی را هر دو هفته از اوایل بهار تا اواخر پاییز (زمانیکه اسپاتی فیلوم رشد بسیار فعالی دارد) بکار ببرید.

آشنایی با گیاه اسپاتی فلیوم

آفات و بیماری ها: آفتهایی نضیر شته، کنه تارعنکبوتی، حشرات سپردار، تریپس از جمله آفاتی هستند که به گل اسپاتی فیلوم حمله می کنند. بلایت فیتوفترا (بیماری قارچی)، و پوسیدگی ریشه ناشی از قارچها، که موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای پایین گیاه نزدیک به ریشه می‌شود و گاهی با پژمردگی گیاه نیز همراه است، از دیگر افات مهم این گیاه است.
تعویض گلدان: به منظور تعویض گلدان گل اسپاتی فیلوم، لازم است در هر بهار گیاه را به گلدانی با اندازه بزرگتر جابجا کنید تا زمانیکه سایز گلدان به اندازه حداکثر (حدود ۲۰-۱۵ سانتی‌متر) برسد. پس از آن، هر سال سطح بالایی خاک را با ترکیب گلدانی تازه جایگزین کنید. ریشه های این گیاه اگر بمدت دراز مدت در گلدان باقی بماند به صورت متراکم درآمده و مجموعه ریشه ها با خاک، شکل گلدان را به خود می گیرد (گلدان فشرده). در چنین شرایطی لازمست آن را به طور میانگین هر ۵ سال یا زمانیکه ضروری است تقسیم کنید.

نحوه کاشت و تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم

خاك اطراف ریشه را كاملا مرطوب كنید و به آرامی پاجوشهای موجود در كنار گیاه مادری را، كه حداقل 3 تا 4 برگ دارند، جدا كنید.
در صورت کم بودن تعداد برگهای کیاه، سعی كنید برگها را در حالیكه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. توصیه میشود برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده كنید و لازم است هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد.
بوته های جدا شده را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه 11 سانتیمتر بكارید.
گیاه جدید را برای چند هفته با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید.
گلدانها را در دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نور كافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی كنید.
پاسخ به مشکلات رایج گیاه اسپاتی فیلوم
نوک برگها قهوه ای شده است:احتمالا یا از کمبود رطوبت است چرا که این گل به رطوبت بالای هوا نیازمند است و یا بخاطر استفاده از آب سنگین میباشد (آبی که املاح زیاد دارد)

برگهای پایین زرد میشود:از آبیاری زیاد میباشد حتما بین دو آبیاری خاک خیس باشد ولی آبیاری بیش از حدهم لزومی ندارد. این عارضه در صورت سرد بودن هوا و خشکی خاک هم قابل مشاهده است

گلها بعد از مدتی سبز میشوند: این عارضه طبیعی است

برگهای جدید ریز و برگهای قدیمی زرد میشود:گیاه از کمبود مواد غذایی رنج میبرد حتما ماهیانه با کودهای کامل ترجیحا ۲۰-۲۰-۲۰ تغذیه شود

برگهای گیاه سیاه شده و ریشه پوسیده است:علت آن آبیاری بیش از حد میباشد گاهی سرمای هوا هم عامل سیاه شدن برگها است و البته بیماریهای قارچی عامل اصلی این عارضه هستند.

منبع:آشنایی با گیاه اسپاتی فلیوم

آشنایی با گیاه اسپاتی فلیوم