بیوگرافی تام کروز (زندگینامه هنرمندان)

در زندگینامه ی تام کروز اینگونه آمده است که : توماس کروز ماپوتر چهارم در ۳ ژوئیه ۱۹۶۲ در سیراکیوز از شهر های نیویورک، امریکا دیده به جهان گشود.

پدر تام مهندس برق و مادر وی معلم بود. خانواده آنها در اصل ریشه‌ ای آلمانی، انگلیسی و ولزی دارند. تام دارای ۳ خواهر به نام های ماریان، لی آن و کاس می باشد. لی آن کار تبلیغات تام کروز را بر عهده داشت.

تام کروز در سن ۱۴ سالگی، او در یک مدرسه ثبت نام تا کشیش شود اما در میانه ی راه از این کار منصرف شد.

همسر تام کروز
تام کروز در سال ۱۹۸۷ با میمی راجرز بازیگر آمریکایی ازدواج کرد. میمی باعث آشنایی او با آئین مذهبی ساینتولوژی شد. این زوج در سال ۱۹۹۰ کارشان به جدایی کشید. در همین سال به هنگام بازی در فیلم “روزهای تندر” با نیکول کیدمن بازیگر استرالیایی آشنا شد و پس از مدتی با او ازدواج کرد. این ازدواج ۱۱ سال دوام داشت. این زوج سرشناس، جذاب و محبوب، تا سالها از سرشناسترین زوج های هالیوود به شمار می‌ آمدند. آنها دو کودک را به فرزندی پذیرفتند. در سال ۲۰۰۱ در حالی که نیکول ۳ ماهه باردار بود از یکدیگر جدا شدند که موجب شد نیکول کودک مذکور را سقط کند. برخی نیز معتقدند دلیل جدایی وی از نیکول ناتوانی نیکول کیدمن در بچه دار شدن بوده است.

تام کروز تا سال ۲۰۰۴ با پنه‌ لوپه کروز بازیگر اسپانیایی ارتباط داشت. در سال ۲۰۰۵ با کیتی هولمز بازیگر آمریکایی آشنا شد و مدتی بعد بر فراز برج ایفل به وی پیشنهاد ازدواج داد. مراسم عروسی آنها در دسامبر ۲۰۰۶ در براچیانو ایتالیا برگزار شد. این زوج هنری به اختصار با عنوان تام کت نیز شناخته می‌ شوند. پیش از آن در ماه آوریل همان سال نخستین فرزند آنها به دنیا آمد که نام فارسی – عبری سوری را برای او انتخاب کردند. سوری نخستین فرزند تنی تام و کیتی است و سومین فرزند تام کروز به حساب می‌ آید.

تام کروز در سال های دبیرستان در فیلم موزیکالی از طرف مدرسه شرکت نمود و مورد تحسین قرار گرفت. همین مساله باعث گردید وی به بازیگری بطور جدی علاقه‌ مند شود. اولین بازی جدی وی، تنها ۱ سال پس از به پایان بردن دوره دبیرستان، در فیلم “عشق بی پایان” به سال ۱۹۸۱ اتفاق افتاد. تا سال ۱۹۸۶ در چندین فیلم به ایفای نقش پرداخت که چندان شهرتی برایش نداشت. اما در این سال تام کروز به عنوان بازیگر اصلی فیلم تاپ گان برگزیده گردید.

سال های بعد، حضور تام کروز در فیلم‌ های مشهور نمایان تر شد. در سال ۱۹۸۹ به همراه داستین هافمن در فیلم “مرد بارانی” شرکت کرد که این فیلم نامزد هشت جایزه اسکار شد. اما تام کروز یک سال بعد توانست نخستین بار نامزد جایزه اسکار بهتری بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم “متولد چهارم ژوئیه” شود.

تام کروز در سال ۱۹۹۶ به عنوان تهیه کننده و بازیگر نقش اول در فیلم “ماموریت غیرممکن” حاضر شد که با اقبال فراوان مواجه شد. چشمان کاملاً بسته به کارگردانی استنلی کوبریک با حضور تام کروز و نیکول کیدمن در نقش یک زوج ثروتمند نقطه عطف دیگری در آثار هنری تام کروز به حساب می‌ آید. قسمت دوم فیلم “ماموریت غیرممکن” در سال ۲۰۰۰ اکران شد و سومین فیلم پرفروش سال شد.

تام کروز در سال ۲۰۰۲ در فیلم گزارش اقلیت ساخته استیون اسپیلبرگ به ایفای نقش پرداخته است. ۲ سال بعد فیلم جانبی یا کلترال از وی به نمایش درآمد که جوایز متعددی به همراه داشت. ۱ سال بعد در فیلم پرفروش جنگ دنیاها باز هم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ نقش آفرینی نمود. سومین بخش از فیلم “ماموریت غیر ممکن” در سال ۲۰۰۶ به روی پرده رفت که همانند دو قسمت قبلی فروش بالایی داشت. تام کروز در سال ۲۰۰۷ در فیلم شیرها برای بره‌ ها بازی کرد.

علاوه بر بازیگری، تام کروز از سال ۱۹۹۶ به عنوان تهیه‌ کننده در تعدادی از فیلم‌ های سینمایی مشارکت کرده است. وی از سال ۲۰۰۶ همراه با پائولا واگنر صاحب شرکت فیلمسازی یونایتد آرتیستز شد.

عکس های تام کروز

بیوگرافی تام کروز
بیوگرافی تام کروز

نکاتی که احتمالاً درباره تام کروز نمی دانید:

پسر خاله های تام کروز نیز بازیگرند.

تام کروز چند دهه است که جزو بهترین، خوشتیپ ترین، خوش پوش ترین و قدرتمند ترین بازیگران هالیوود است.

زمانی که در فیلم ” رنگ پول ” بازی میکرد زیاد درباره سیاست حرف میزد.

در عرض چند سال از هم در فیلم هایی جنگ طلبانه مثل تاپ گان حضور پیدا کرد و هم در فیلمی بشدت ضد جنگ مثل متولد چهارم جولای.

تام کروز متولد سوم جولای است در فیلم متولد چهارجولای در نقش کسی بازی میکند که متولد چهار جولای است.

در مدرسه کشیش ها نیز ثبت نام کرده بود ولی بعد از یکسال کنار کشید.

بعد از کناره گیری اجباری از تیم کشتی مدرسه به علت آسیب دیدگی زانو شروع به بازیگری نمود.

تام کروز زمانی که با نیکول کیدمن ازدواج کرده بود دو کودک به نام های کانر و ایزابل را به فرزند خواندگی قبول کرد.

صاحب یک دختر از کیتی هولمز است. دخترش « سوری » نام دارد سوری یک نام فارسی و عبری است.

ازدواجش با کیتی هولمز جزو عجیب ترین ازدواج ها به حساب می آید. او در بالای برج ایفل به هولمز پیشنهاد ازدواج کرد.

مراسم عروسیش در ایتالیا ۲ میلیون دلار هزینه برداشت. این مراسم هم اکنون جزو ده عروسی پرخرج تاریخ است.

وقتی هنوز تازه با کیتی هولمز نامزد کرده بود در برنامه ” اپرا وینفری ” حضور یافت و مردم حدود چند دقیقه او را تشویق کردند. هر کار عجیبی که فکرش را بکنید در این برنامه انجام داد. از سر و کول اپرا بالا رفتن بگیرید تا بالا پایین پریدن در استودیو.

صاحب امتیاز سری ماموریت غیرممکن است. قسمت اول این سری ۷۰ میلیون دلار برایش سود آورد.

تام کروز غواصی میکند.

مکانی دنج در جنگل های کارولینا خریده و برای فرار از شلوغی به آنجا می رود.

تام کروز چپ دست است.

از چتر بازی، غواصی و خلبانی لذت می برد.

تام دو سگ به نام های باسیل و موری و یک گربه به نام هاروی دارد.

او مبتلا به خوانش پریشی می باشد.

در سال ۱۹۹۰ جذاب ترین مرد زنده بود.

برای نقش اصلی فیلم ماتریکس در نظر گرفته شده بود. ( زندگی هر کس رو مطالعه می کنم این جمله را درش پیدا می کنم! )

پس از همبازی شدن با « پنه لوپه کروز » در فیلم « آسمان وانیلی » تا سال ۲۰۰۴ با وی رابطه داشت. ولی بعدا از هم جدا شدند.

از دیسلکسیا یا نارساخوانی رنج می برد. ( نوعی اختلال در یادگیری )

گواهینامه خلبانی اش را در سال ۱۹۹۴ در تورنتو کانادا گرفت.

بعد از افتتاح مراسم اسکار سال ۲۰۰۲ مراسم را ترک کرد. علتش هم این بود که آن روز نوبت او بود که به جای کیدمن از دو فرزند خوانده اش مراقبت کند. او بقیه مراسم را در خانه همراه فرزندانش تماشا کرد.

در سال ۱۹۸۸ هم در بهترین فیلم سال یعنی مرد بارانی حضور یافت هم در بدترین فیلم سال یعنی ” کوکتل “!

اولین بازیگری است که در پنج فیلم متوالی ( هر سال یک فیلم از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ ) حضور یافته که هر کدام بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش کرده اند.

” رنه زلوگر ” هنگام دریافت اسکارش از تام کروز تشکر کرد. آنها در فیلم جری مگوایر همبازی بودند.

بازیگری را در نیویورک آموخته.

تلفظ صحیح اسم میانی اش می بوتر است.

یک سریال کارگردانی کرده.

فیلم ” هفت سامورایی ” در دوران نوجوانی تاثیر عمیقی بر رویش گذاشته.

منبع:بیوگرافی تام کروز

بیوگرافی تام کروز