مواد لازم ترشی آلبالو

آلبالو : 1 کیلوگرم
نمک : به میزان لازم
سرکه سفید : به میزان لازم

دستور تهیه ترشی آلبالو

طرز تهیه ترشی آلبالو

در مرحله اول طرز تهیه ترشی آلبالو ابتدا آلبالو ها را تمیز کنید. سپس آن ها را بشویید و مقداری نمک بر روی آلبالوها بپاشید و اجازه دهید که آلبالوها کاملا خشک شوند.
بعد از اینکه آلبالوها به خوبی خشک شدند، آن ها را در درون بطری های شیشه هایی که استریل شده اند بریزید. و سپس روی آلبالوها را با کمک سرکه پر نمایید. توجه داشته باشید که میزان سرکه باید تا حدی باشد که روی آلبالوها را بگیرد بعد از پر کردن شیشه های ترشی با سرکه سفید درب شیشه ها را محکم ببندید. و سپس ظرف ترشی را در درون یخچال نگهداری کنید تا ترشی به خوبی جا بیفتد.

روش استریل کردن شیشه ترشی
برای استریل کردن شیشه ترشی آلبالو ابتدا باید شیشه ها را به خوبی بشویید و در کف قابلمه ای بزرگ یک حوله ضخیم قرار دهید و شیشه های ترشی را بر روی حوله قرار دهید سپس یک دستمال تمیز بین شیشه ها قرار دهید تا به هنگام جوشیدن آب شیشه ها به یکدیگر نخورند و از شکستن آن ها جلوگیری شود. بعد از قرار دادن پارچه در لا به لای شیشه ها قابلمه را پر از آب سرد کنید توجه داشته باشید که میزان آب باید به اندازه ای باشد که روی سطح شیشه ها را بپوشاند. در مرحله بعدی استریل کردن شیشه های ترشی قابلمه حاوی شیشه های ترشی را بر روی حرارت گاز با شعله ملایم به مدت 30 دقیقه قرار دهید و اجازه دهید که آب به دمای جوش برسد بعد از مدت زمان ذکر شده شعله گاز را خاموش کنید و بعد از خنک شدن شیشه های ترشی آن ها را بر روی پارچه تمیزی به صورت وارونه قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.
سپس می توانید بعد از خشک شدن شیشه ها آن ها را با مواد ترشی آلبالو پر کنید و سپس درب شیشه ها را به خوبی ببندید و شیشه های ترشی را به مدت 30 دقیقه دیگر با کمک آب جوش بجوشانید و پس از مدت زمان ذکر شده شیشه ها را از درون آب بیرون آورید تا به خوبی نمک شوند و سپس شیشه های ترشی را در درون یخچال قرار دهید.

نکات طلایی برای تهیه ترشی آلبالو

طرز تهیه ترشی آلبالو
طرز تهیه ترشی آلبالو

1. بعد از گذشت چند روز از درست کردن ترشی آلبالو حتما ترشی را بچشید تا از میزان مناسب نمک ترشی مطمئن شوید.
2. در طرز تهیه ترشی آلبالو بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید.
3. ترشی آلبالو را می توانید به مدت 1 سال در درون یخچال قرار دهید.
4. هرگز از سرکه به تنهایی در تهیه ترشی آلبالو استفاده نکنید زیرا طعم و مزه اصلی آلبالو در این ترشی گم می شود.
5. بعد از تمام شدن آلبالو های ترشی می توانید از آب ترشی برای تهیه سس انواع سالاد استفاده کنید و علاوه بر این آب این ترشی جایگزین خوبی برای آبلیمو است.
6.می توانید برای طرز تهیه ترشی آلبالو هسته آلبالو ها را جدا کنید ولی بهتر است برای زیبایی ظاهر این ترشی هسته آلبالو ها را جدا نکنید.
7. درب شیشه های ترشی را به خوبی ببندید و توجه داشته باشید که نباید هوا وارد شیشه ها شود زیرا ترشی آلبالو با وارد شدن هوا به درون شیشه ها به زودی فاسد می شود.

منبع:طرز تهیه ترشی آلبالو

طرز تهیه ترشی آلبالو