چیپست چیست,حافظه گوشی,گوشی های موبایل

تفاوت چیپست و پردازنده اصلی در گوشی

مقدمه:دوستان عزیز اگه به مشخصات گوشی های هوشمند نگاه کنید ، می بینید که زده چیپست اسنپدراگون و یا اکسینوس بعد پایینش زده پردازنده اصلی مثلا cortex A7 . چند نفری سوال کردن که آقا چیپست چیه پردازنده چیه و اینا چه فرقی با هم دارن منم تصمیم گرفتم خیلی کوتاه فقط تفاوت بین این دوتا رو بگم چون قراره یه پست مفصل در مورد چیپست های گوشی موبایل بنویسم .

فرق چیپست و CPU در گوشی موبایل

توی گوشی های موبایل ، به خاطر کمبود جا ، طراحان الکترونیک مجبورن که چندتا قابلیت رو توی یه تراشه کلی جا بدن ، مثلا کنترلر وای فای و بلوتوث ، پردازنده اصلی ، پردازنده گرافیکی ، کنترلر دوربین و خیلی چیزهای دیگه که در ادامه می بینید . خود این قطعات واسه خودشون یه دنیان ، مثلا پردازنده اصلی از میلیونها ترانزیستور تشکیل شده و به همین شکل بقیه موارد ، اما همه این قطعات رو در کنار هم و روی یه قالب بزرگتر به اسم چیپست می زنن . اسم این چیپست در گوشی موبایل به ” سیستم روی یک چیپ ” یا به انگلیسی System on a Chip و به اختصار SoC میگن .

کنار هم قرار دادن قطعات ، سرعت و عملکرد کلی سیستم رو بهبود میده چون به هم نزدیکن ، توان کمتری مصرف میشه و گرمای کمتری هم تولید میشه . پس به زبان ساده ، چیپست بزرگتر از پردازنده اصلیه ، چیپست در گوشی یه جاییه که اکثر قطعات اصلی و حیاتی گوشی درونش قرار دارن و CPU یکی از همون بخش هاست . شکل زیر ، چیپست اسنپدراگون از شرکت کوالکام رو نشون میده که به وفور توی گوشی ها استفاده میشه . همونطور که می بینید ، این چیپست از بخش های مختلفی تشکیل شده .

تفاوت چیپست و پردازنده اصلی در گوشی

نتیجه گیری:خب چیپست رو می تونید مثل یه مادربورد خیلی کوچولو ( مثل کامپیوتر ) فرض کنید که قطعات با باس یا گذرگاه مربوط به خودشون باهم در ارتباطن . پردازنده اصلی هم که دیگه می دونید کارش چیه ، تمام پردازش ها و هماهنگی ها رو انجام میده . مثلا در چیپست اکسینوس که در گوشی های سامسونگ وجود داره و قبلا در موردش توضیح دادم پردازنده های Cortex A7 و یا مثلا Cortex A53 داخلش هست .البته شاید تو مکالمات عادی و روزمره به پردازنده بگن چیپست یا برعکس اما به شکل علمی و منطقی توضیح دادم که فرقشون چیه .

پس از این به بعد هر وقت توی مشخصات گوشی ها دیدید که چیپست رو از پردازنده اصلی جدا کردن می دونید که دلیلش چیه .