کپسول تاموسین چیست؟

کپسول تاموسین چیست؟
کپسول تاموسین چیست؟

کپسول تاموسین (Tamusin) از داروهایی است که به منظور بهبود و کاهش علائم در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات استفاده می‌شود. علاوه بر بزرگی پروستات، این دارو در موارد دیگری همچون درد حین ادرار، تکرر ادرار و نیاز به تخلیه فوری ادرار نیز، کاربرد دارد. تاموسین حاوی ماده فعال “تامسولوزین هیدروکلرید” است و این ماده باعث شل شدن عضلات پروستات و مثانه می‌شود.

لازم به ذکر است که این دارو و هر داروی دیگری که برای درمان بزرگی پروستات تجویز می‌شود پروستات را کوچکتر نکرده و تنها به منظور روان شدن ادرار صبحگاهی و تسکین بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین واضح است که در صورت قطع دارو بلافاصله علائم بزرگی پروستات بروز خواهند کرد.
نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی
نام‌های تجاری

موارد مصرف درمان مشکلات مربوط به پروستات

عوارض اختلالات خواب، ضعف، اسهال، درد پشت، آبریزش یا گرفتگی بینی، گیجی، کاهش حجم منی، گلودرد یا اشکال در بلع، کاهش انرژی، خستگی، حالت تهوع، درد قفسه سینه
تداخل دارویی آلفوزوسین، دوکسازوسین و ترازوسین، کلاریترومایسین، آزیترومایسین، اریترومایسین و تلی ترومایسین، کتوکونازول، پوساکونازول، ایتراکونازول و وریکونازول

مقدار و نحوه مصرف کپسول تاموسین

با توجه به حساسیتی که این دارو دارد، مقدار مصرف آن باید حتما توسط، پزشک تعیین شود.
نکاتی که در رابطه با مصرف کپسول تاموسین باید بدانید
در صورت وجود هر نوع حساسیت دارویی یا آلرژی نسبت به غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات، به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه با مصرف این دارو دچار علائم حساسیت مثل تنفس سخت، تورم در چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف را ادامه ندهید و به اورژانس مراجعه کنید.
دارو را طبق دستور پزشک، مصرف کنید.
در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، باید دارو مصرف شود مگر این‌كه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد در این صورت مقدار مصرف نوبت بعدی نباید دو برابر شود.
فهرست کلیه داروهای خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها، اثرگذاری داروهای دیگر را کم یا زیاد کنند.
اگر با مصرف این دارو نشانه‌ای از بهبودی مشاهده نکردید یا بیماری تشدید شد، به پزشک خود اطلاع دهید.
قبل از مصرف دارو، سابقه هر نوع بیماری که دارید (مثل بیماری‌های کبدی، کلیوی و یا سرطان پروستات)، به پزشک اطلاع دهید.
اگر با مصرف داروی تاموسین هریک از عوارض ذکر شده، بروز کرد و پس از مدت کوتاهی بهبودی حاصل نشد، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
در صورتیکه با مصرف این دارو دچار علائمی نظیر انزال غیرعادی، پریاپیسم (نعوظی بلند مدت و دردناک)، تاری دید، علائم آنفلوانزا، غش کردن ناشی از کاهش فشار خون، تنگی نفس، تب، تورم گلو یا زبان، راش، خارش یا کهیر شدید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.
افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی نظیر اختلال کبدی شدید و یا فشار خون هستند، نباید از این دارو استفاده کنند.
در صورت مصرف همزمان تاموسین با داروهای ضد فشار خون، میزان فشار خون در طی یک ماه اول درمان باید تحت نظر باشد.
استفاده از این دارو ممکن است باعث سرگیجه و از دست دادن هوشیاری در هنگام بلند شدن ناگهانی شود. در این صورت هنگام رانندگی یا انجام کارهایی که به هوشیاری و آگاهی نیاز دارد، احتیاط کنید.
تاموسین برای بیماران زیر ۱۸ سال تجویز نمی‌شود.

بزرگی پروستات چیست؟
بزرگی پروستات، از بیماری‌های مردانه است که بیشتر در سنین بالا بروز می‌کند. این بیماری خود را با علائمی نظیر کاهش قطر جریان ادرار، قطره قطره آمدن ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، تکرر ادرار و سوزش ادرار و اختلال در تخلیه ادرار و باقی ماندن ادرار در داخل مثانه، نشان می‌دهد. بزرگی پروستات در آقایان مسن باعث بسته شدن خروجی مثانه می‌گردد. اگرچه بیشترین شیوع این بیماری در سنین بین ۶۰ تا ۷۰ سال است اما در سنین پایین‌تر نیز، احتمال ابتلا وجود دارد. برخی افراد تصور می‌کنند انجام فعالیت‌های جنسی باعث بزرگی پروستات و بیماری‌های مربوط به آن می‌شود، این تفکر کاملاً غلط است زیرا انجام فعالیت‌های جنسی و مقاربت مداوم و منظم باعث شادابی غده پروستات می‌شود.

روش‌های خانگی رفع مشکلات پروستات
علاوه بر مصرف دارو برای کنترل بزرگی پروستات، می‌توان از راهکارهای خانگی دیگری نیز، استفاده کرد. لینک زیر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. البته در نظر داشته باشید که در موارد زیادی این بیماران نیازمند دریافت دارو هستند و بهتر است درمان‌های خانگی در کنار درمان‌های دارویی و به عنوان کمک کننده به پیشرفت روند درمان، انجام شوند.

منبع:کپسول تاموسین چیست؟

کپسول تاموسین چیست؟