چیپست های پایین رده کوالکام

امسال شاهد عرضه تعداد زیادی از چیپست های ارزان قیمت و یا پایین رده شرکت کوالکام بودیم. این پردازنده ها دارای 8 هسته Cortex-A53 بوده که با معماری big.LITTLE توسعه یافته اند. این ویژگی عملکرد پردازشی فوق العاده ای را در بخش تک هسته ای برای کاربر فراهم می کند. این قابلیت باعث می شود سرعت اجرای اپلیکیشن ها، اجرای همزمان چند اپلیکیشن و اجرای بازی ها بهبود پیدا کند.

مانند چیپست اسنپدراگون 710 و سری 600، جدیدترین تراشه های اسنپدراگون 636 و 632 عملکرد پردازشی مناسبی را به وسیله پردازنده های با طراحی big.LITTLE در اختیار کاربر قرار می دهند؛ با این حال این تراشه ها از پردازنده های گرافیکی ضعیف تر سری Adreno 500 می برند. اسنپدارگون 636 به DSP قدرتمند، قابلیت های مودم و شارژ سریع نسل 4 مجهز شده است.

اسنپدراگون 632 ساختار پردازنده های قبلی را حفظ کرده، اما از حافظه ارزان تر و کندتر LPDDR3 پشتیبانی می کند و دارای مودم قدیمی X9 و فناوری شارژ سریع نسل 3.0 است. این تکنولوژی سال های قبل در گوشی های هوشمند پرچمدار به‌کار گرفته می شد، در همین راستا پردازنده اسنپدراگون 632 را می توان پردازنده ای در میان پردازنده های سری 700 و 400 دانست.

چیپست های اسنپدراگون کوالکام

تراشه های اسنپدراگون 450 و 439 آخرین تراشه های پایین رده در میان چیپست های اسنپدراگون کوالکام هستند. این چیپست ها توان پردازشی، گرافیکی و عملکرد مودم ضعیفی دارند که این موارد قیمت آن ها را کاهش داده است. تراشه قدیمی تر اما مشهور در این سری، اسنپدراگون 425 است. این چیپست نیز از پردازنده هشت هسته ای Cortex-A53 با طراحی مشابه، مودم X4 LTE، پشتیبانی از رزولوشن نمایشگر 720p و یک سنسور برای دوربین اصلی بهره می برد. چیپست های سری 400 آخرین تراشه هایی محسوب می شوند که با پردازنده های هشت هسته ای Cortex-A53 و با این طراحی تولید شده اند.

برای استفاده معمولی از گوشی های هوشمند، این سخت افزار تا حد زیادی نیاز کاربر را رفع می کند. برای آن دسته از کاربرانی که به یک گوشی قدرتمند برای انجام کارهای سنگین نظیر اجرای بازی های با کیفیت بالا نیاز دارند، این چیپست ها انتخاب مناسبی نمی تواند باشد.