کاربرد چیپست چیست ؟

تا به اینجا، به بررسی این مساله پرداختیم که چیپست چیست و چه وظایفی را در مادربرد بر عهده دارد. حال در این مورد صحبت می کنیم که اساس کاربرد چیپست چیست؟ به نظر شما وجود چیپست مادربرد، چه کاربردی برای دستگاه دارد؟

در وهله اول، باید گفت که اگر قصد ارتقاء سیستم رایانه خود را دارید، این چیپست است که تعیین می کند که چه مقدار فضا برای کارت‌های توسعه (مثل کارت ویدئو، کارت تلوزیون، کارت RAID و غیره) در سیستم وجود دارد. کاربرد دیگر چیپست، تعیین قابلیت Overlock در کامپیوتر است. به بیانی ساده، اورکلاک یعنی بالا بردن نرخ کلاک یک بخش، بیشتر از مقداری که از قبل برای آن طراحی شده است.

سیستم هایی که کارایی لازم را برای اجرای بازی ها و … ندارند، با انجام عملیات اور کلاک بهبود یافته و توانایی پردازشی آنها افزایش پیدا می کند. نکته این است که تنها برخی از مدل های مادربرد، قابلیت اورکلاک را دارا بوده و شرایط لازم برای انجام این عملیات را دارند.

این چیپست است که تعیین می کند مادربرد قابلیت Overlock را دارد یا نه. بنابراین در پاسخ به این سوال که چیپست چست و چه کاربردی دارد، می توان به گزینه های بسیار پر اهمیتی اشاره کرد.