پردازنده Intel سری Xeon Gold مدل 5222 شماره P02500-B21

intel Xeon Gold 5222
 • سرعت سی‌پی‌یو:  3.80 گیگاهرتز؛
 • باس سی‌پی‌یو: 2933 MT/s؛
 • شماره پارت: P02500-B21؛
 • تعداد هسته: 4؛
 • توان مصرفی: 105وات؛
 • خانواده سی‌پی‌یو: Cascade Lake ؛
 • سوکت: FCLGA3647 ؛
 • مقدار حافظه کش: 16.5 مگابایت؛
 • مشخصات سی‌پی‌یو intel Xeon Gold 5222

  سی‌پی‌یو intel Xeon Gold 5222 از معماری Microarchitecture که به نام Cascade Lake -CSL/CLX معروف است استفاده می کند. Cascade Lake که با نام کامل Cascade Lake -CSL/CLX نیز شناخته می شود، یک از نوادگان و جایگزین های برای سری قبلی Boradwell به حساب می آیند.

  در این نسل از سی‌پی‌یو ها از ترانزیستورهای 14 نانومتری استفاده شده است. همچنین این سری از سرورها برای بسیاری از علاقمندان دنیای بازی های رایانه های یکی از بهترین خانواده های سی‌پی‌یو اینتل محسوب می شود.  در این سی‌پی‌یو از ساختارهای میکرو آرشیتکتور (Microarchitecture) استفاده شده است.

  «آرشیتکتور یا Architecture» نام یکی از فاز های مدل PAO شرکت اینتل است. این ساختار توسط تیم تحقیق و توسعه شرکت اینتل توسعه پیدا کرده است.

  برای کاربرد های رایانه های شخصی برندهای Core i7 و Core i9 این سی‌پی‌یو عرضه شده است. همچنین برای سی‌پی‌یو های مقیاس پذیر (Scalable) این خانواده که در سرورها به کار می رود، برندهای Bronze، Silver  و Gold عرضه گردیده است.

  تفاوت های زیادی در این نسل از سی‌پی‌یو ها با نسل های قبلی دیده می شود که مهمترین آن افزایش تعداد هسته ها و سرعت سی‌پی‌یو است.

  Cascade Lake آخرین نسل از پلتفرم های اینتل است که نسخه های سیستم عامل ویندوز پیش از نسخه ده را پشتیبانی می کنند.

  اینتل به صورت رسمی اعلام کرده است که تولید سی‌پی‌یو هایی Skylake LGA 1151 در تاریخ 4 مارس 2019 به اتمام خواهد رسید. و سی‌پی‌یو حاضر به عنوان نسل جایگزین آن به کار ادامه خواهد داد.

  ویژگی های عمومی سی‌پی‌یو intel Xeon Gold 5222

  سی‌پی‌یو intel Xeon Gold 5222 دارای سرعت فرکانس 3.80 گیگاهرتزی است. این سی‌پی‌یو از قابلیت توربو سازی پشتیبانی می کند. سرعت فرکانسی برای توربو برای این سی‌پی‌یو برابر با 3.90 گیگاهرتز اعلام شده است. مقدار Clock Multiplier این سی‌پی‌یو برابر با 38 است.

  سی‌پی‌یو intel Xeon Gold 5222 از 4 هسته پشتیبانی می کند. امکان پشتیبانی از رشته ها (Hyper Threading) در این سی‌پی‌یو وجود ندارد به همین خاطر ما تنها قدرت 8 هسته را از آن دریافت می کنیم.

  سرعت رم این سی‌پی‌یو برابر با 2933 مگاهرتز است و برای برقراری ارتباط با رم از 2 کانال استفاده می کند.

  این سی‌پی‌یو از1  ترابایت حافظه رم پشتیبانی می کند. این سی‌پی‌یو می تواند سخت افزارهایی که بر روی اسلات های توسعه ای PCIe نسخه 3 هستند را به صورت کامل پشتیبانی کند.

  این سی‌پی‌یو دارای توان طراحی گرمایی (TDP) برابر با 105 وات است و در هنگام کار دمای آن به طور متوسط برابر با 72 درجه سانتیگراد است.

  در این سی‌پی‌یو از ترانزیستور های 14 نانومتری استفاده شده است.

  سی‌پی‌یو intel Xeon Gold 5222 قدرت پشتیبانی از فناوری پردازش 64 بیتی را دارد. به همین خاطر سیستم عامل هایی نظیر ویندوز 8 و 10 و ویندوز سرور را به خوبی پشتیبانی می کند.

  برای دیدن مشخصات کامل این سی‌پی‌یو بر روی لینک زیر کلیک کنید:

  عملکرد سی‌پی‌یو Gold 5222

  همانطور که در بالا گفته شده است این سی‌پی‌یو از سرعت 3.80 گیگاهرتزی بهره می برد برای رسیدن به این سرعت در اینجا از 3.90 هسته با قابلیت پردازش رشته ای استفاده شده است.

  افزایش سرعت در سی‌پی‌یو Xeon Gold 5222 وابسته به عملکرد خوب حافظه های داخلی و خارجی است. در این سی‌پی‌یو از حافظه های داخلی (Cache) سه گانه استفاده شده است.

  حافظه سطح اول در این سی‌پی‌یو 256   کیلوبایت، حافظه سطح دوم 4 مگابایت و حافظه سطح سوم 16.5 مگابایت کش را در اختیار این سی‌پی‌یو قرار می دهند.

  این سی‌پی‌یو توان پشتیبانی از رم های DDR4 با سرعت 2933 مگاهرتز را دارد. این سی‌پی‌یو از رم های با فناوری ECC پشتیبانی می کند. این فناوری به سی‌پی‌یو ها این اجازه را می‌دهد که در صورت وجود مشکل در داده های در حال پردازش و یا اخلال در آن ها با مشکلات روبرو شده و آن را برطرف کنند.

  حداکثر ظرفیت حافظه مورد پشتیبانی از سی‌پی‌یو 1 ترابایت است. این سی‌پی‌یو از 6 کانال و 2 کنترولر برای ارتباط با رم ها استفاده می کنند. حداکثر پهنای باند در این سی‌پی‌یو به 131.13 گیگابیت بر ثانیه می رسد. با این حال پهنای باند در این سی‌پی‌یو در حالت Single برابر با 21.86، در حالت Double برابر با 43.71 ، در حالت Quad برابر با 87.42 و در حال Hexa برابر با 131.13 گیگابایت بر ثانیه است.

  همانطور که در بالا اشاره شده این سی‌پی‌یو از تمام سخت افزارهایی که بر روی اسلات های توسعه ای PCIe 3.0 سوار می شوند پشتیبانی می کنند حداکثر لنز در این سی‌پی‌یو برابر با 48 است. انواع پیکربندی های X16، X8 و X4 در این سی‌پی‌یو پشتیبانی می شوند.